¤ Fennesz - Venice ¤Touch
2004

Ocena:
4

1. Rivers of Sand, 2. Château Rouge, 3. City of Light, 4. Onsra, 5. Circassian, 6. Onsay, 7. The Other Face, 8. Transit, 9. The Point of It All, 10. Laguna, 11. Asusu, 12. The Stone of Impermanence


Pamiętam swoje zaskoczenie, gdy po raz pierwszy słuchałem "Venice", i gdy gdzieś w połowie płyty zabrzmiał głos Davida Sylviana, jednego z moich ulubionych wokalistów. Ta płyta w ogóle jest pełna niespodzianek. Przede wszystkim, Christian Fennesz nie brzmi tu jak pop-art, lecz bardziej jak impresjonizm. Po drugie, udanie łącząc cyfrową krwistość drobno siekanego glitchu, klimat melancholijnych scenografii, i garść najprzeróżniejszych odgłosów (włącznie z gitarą i wokalami), przyrządził coś czego po twórcy "Endless Summer" bym się nie spodziewał - niezwykłą fuzję klimatu i technologii, future ambient, współczesną atmosferę spleenu wśród ciekłego kryształu. A przecież ten sam Fennesz słynie z tych upstrzonych nanonutkami wyszywanych taśm zawiązanych wokół doświadczalnych szyj. Tymczasem "Venice" to fuzja głębi i powierzchowności, penetrujących myśli spojonych lśniącą obudową, udana próba dialogu między pejzażem wyobraźni a transmisją plików portami podczerwieni. Chwilami oczywiście Fennesz się zapędza w obszary słodkiej destrukcji twórczej, niejako rujnując wcześniej zbudowaną konstrukcję emocjonalną kakofonią - reszta jednak świszczy i trwa bez zarzutu, co tylko podkreśla sukces eksperymentu.

Przyznam, że po robocie przy sobocie taka muzyka jest jak najbardziej na miejscu, ciało odpoczywa przy niej jak w wodzie, a umysł szaleje gdzieś pod powierzchnią oglądanej do góry nogami ściany. Lubię od czasu do czasu przekonać się do nielubianego przeze mnie artysty - może z tej okazji łyknę też świeżo wznowione i ulepszone "Endless Summer" ? Do usłyszenia.

-- eliks [13 stycznia 2007]ostatnie recenzje autora:
Artefactum - Foxgloves & Bluebells -- [8 marca 2011]
Killing Joke - Absolute Dissent -- [8 grudnia 2010]
Threshold HouseBoys Choir, The - Form Grows Rampant -- [2 grudnia 2010]
Death in June - Peaceful Snow -- [26 listopada 2010]
Strength Through Joy - The Force of Truth & Lies -- [1 września 2010]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.024 s.