¤ Jan Grünfeld - Music for plants ¤La bèl 2015

Ocena:
3.5

1. Sower, 2. Up!, 3. Come gentile spring, come at winter's end, 4. Full bloom, 5. The Nightshade, 6. Youth takes it's bow, 7. Feel alife

Muzyka dla roślin... Cóż - przed oczami mam obraz bajkowego ogrodu z 'Alicji w Krainie Czarów', pełnego mówiących kwiatów. Skoro rozmawiają, to pewnie mogłyby i posłuchać muzyki.

Pan Grünfeld zdaje się zresztą mieć ambicję ukołysania roślin - tak, aby w odrobinę narkotycznym śnie rosły sobie w zgodzie z leniwym rytmem lata i ciepłem słońca. Rzecz podobno nagrano na balkonie starej wilii w Bad Muskau - w miejscu, które według artysty jest urokliwe niczym mityczna Arkadia.

Muzyka jest łagodna, spokojna, senna i ogólnie pełna pozytywnych emocji, może za wyjątkiem dwóch kawałków. W 'Nightshade' i 'Feel Alife' wkrada się odrobina napięcia i półmroku. Oto wchodzimy w cień, słońce zaszło, może to już wieczór, noc...? Naturalnie wszystko jest pod kontrolą i tak naprawdę nie dzieje się nic strasznego - ten półmrok zdaje się być jedynie sugestią z przymrużeniem oka.

Ta płyta to nie jest, jak moglibyśmy się spodziewać, relaksacyjny ambient w stylu 'Music for airports' Briana Eno. Ambientalne plamy rzecz jasna rozpływają się tu i rozlewają, ale jednak zasadnicza struktura jest bardziej muzyczna. Artysta kreuje przytulną atmosferę akordami gitary akustycznej, tka coś na klawiszach, chwilami angażuje perkusję. We wspomnianym 'Nightshade' pojawia się nawet coś w rodzaju wokalu. Ciekawe jest to, że bazę dla muzyki stanowią gitarowe improwizacje, a jednak wszystko brzmi w sposób harmonijny, uporządkowany, zgoła uładzony.

Poczciwa rzecz, na swój sposób sympatyczna, ale bardziej wymagający słuchacz, w szczególności przyzwyczajony do różnych 'darkowych' brzmień, może uznać 'Muzykę dla roślin' za zbyt przesłodzoną i konwencjonalną.

https://labelnetlabel.bandcamp.com/album/music-for-plants

-- Adam T. Witczak [26 maja 2017]ostatnie recenzje autora:
Roman Wierciński - We are all machines -- [22 lipca 2017]
Simfonica - Song of the Volcanoes -- [23 kwietnia 2017]
Roman Catholic Skulls - 1970 Static -- [19 kwietnia 2017]
Chvad SB - Phenomenalism, Cartesian Doubt and Bomb #20 -- [18 marca 2017]
Lonsai Maikov - Décembre au Mont des Oliviers -- [17 stycznia 2017]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
Fasci di Combattimento…
Loren Connors - Portrait…
Aine O'Dwyer - Music…
Pierre Schaeffer - Ci…
Willy Stamati - Industri…
Lulu Rosenkrantz - Weltg…
People Like Us - This…
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2017 postindustry.org


wygenerowane w 0.972 s.