¤ Feanch, Dutour, Lubat - Grand Air LP ¤Tele Music 1975

Ocena:
3.5

1. Grand Air, 2. Sky Branch, 3. Aquatic Suspense, 4. Water Bouquet, 5. Leitmotiv Suspense, 6. Rosarium 1, 7. Super Slow Down, 8. Super Smog, 9. Galaxy 1, 10. Aqua Marina, 11. Submarine City, 12. Super Sonic, 13. Acieryx 1.

Zacznijmy od banalnego truizmu (tak, to miał być pleonazm). Żyjemy w czasach, w których muzyka jest bliżej niż na wyciągnięcie ręki. Internet jest nią wypchany po brzegi, często za darmo, choć możemy też płacić. Reżim tzw. własności intelektualnej został pokonany przez prawo zwyczajowe, dzięki czemu nie trzeba już nawet przeszukiwać tajemniczych blogów: sam mainstreamowy Youtube jest pełen nagrań.

'Grand Air LP' to albumik, który odkryłem właśnie na tym podstawowym portalu. Od kliknięcia do kliknięcia, od skojarzenia do polecanki - i tak dalej. Z początku myślałem, że to jakiś szczególny, archaiczny pre-ambient, albo też awangardowe poszukiwania z obszaru starej muzyki elektronicznej.

Bo poniekąd tak jest. Tyle że, jak się okazało, to właściwie nie jest muzyka. To znaczy: niby jest, wiadomo, harmonia-melodia-rytm i tak dalej. Ale to rzecz czysto użytkowa. Tele Music to bowiem wytwórnia przez kilka dekad wydająca kolekcje sampli, zestawy próbek muzycznych, które później wykorzystywane były w filmach dokumentalnych, reklamach itd. To biblioteka dźwięków.

Były to dźwięki różne, tak jak różny jest soniczny design w radiu i TV. Próbki jazzu i funky, muzyki klasycznej czy rocka.

Album, o którym mówimy w tym miejscu, to - jak zasugerowałem wyżej - coś w rodzaju pre-ambientu. Zresztą, w opisie filmiku stoi jak poniżej: "Space-age library ambient music gems with electric piano, bass, organ and synthesizer". I tak rzeczywiście jest, space-age ambient. Słyszymy delikatne, pulsujące tony wibrafonu, pastelowe tła keyboardowych pseudo-smyczków i pseudo-organów (albo dzwonów rurowych), łagodne plamy dźwiękowe, czasem pasaże fortepianu.

Rzemiosło, produkt. No jasne. Ale uroczy, zwłaszcza że tak bardzo retro.

-- Adam T. Witczak [15 października 2017]ostatnie recenzje autora:
Nova - Utopica Musa -- [5 lutego 2018]
SPK - Zamia Lehmanni - Song of Byzantine Flowers -- [15 listopada 2017]
The Third Eye Foundation - The Dark -- [14 października 2017]
Dissonant Elephant - 5 larmes de cristal -- [13 października 2017]
Club Alpino - Woouldy -- [23 września 2017]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.03 s.