¤ Ludola - Przedwiośnie ¤Bunkier Productions 2011

Ocena:
4

1. A Kiedyż Błyśnie Nowy Wschód..., 2. Elegia... (o chłopcu polskim), 3. Na Lipę Słowiańską, 4. Nie Płaczcie Po Nas Brzozy, 5. Przedwiośnie, 6. Odnajdziemy Nasz Spokój, 7. Sztandar Wysoko, 8. Gdy Janeczek Z Wojenki Wróci...


Ludola określa swoją twórczość jako 'ckliwą piosenkę ludowo-żołnierską z brzozowego lasu' i zdaje się to być nader trafny opis. Członkami zespołu są podobno 'ułani z fantazją i wiejskie dziewoje', ale w rzeczywistości jest to projekt jednoosobowy, jak zresztą dowiedzieć można się z okładki debiutanckiego albumu "Przedwiośnie". Fantazji natomiast faktycznie Ludoli nie brak. Wydawca - wrocławska wytwórnia Bunkier Productions - reklamuje materiał jako 'jedyny jak dotąd polski projekt grający neofolk'. Jest to trochę nieścisłe, choćby dlatego, że wyraźne oblicze neofolkowe przybrał swego czasu zespół Krępulec (płyta "New Radical", koncerty w Poznaniu i Warszawie), a i np. u 'tożsamościowego' barda Dawida Hallmana można doszukać się inspiracji tym gatunkiem. Na pewno jednak Ludola jest jednym z pierwszych projektów neofolkowych w naszym kraju.

Ludola gra tę muzykę na sposób rodzimy, słowiański, lechicki. Płytę zdobi zatem romantyczne zdjęcie ułana i dziewoi na polnej drodze (ona rzuca mu się w ramiona), sama muzyka to natomiast akustyczne piosenki, na przemian melancholijne i zadziorne.
Skoro niemieccy artyści mogą wykorzystywać wiersze Gottfrieda Benna, Georga Trakla, Friedricha Hielschera czy Stefana George - to nic nie stoi na przeszkodzie, by do skarbca poezji narodowej sięgnęli polscy muzycy. Tak właśnie czyni Ludola, czego efektem są piosenki do tekstów Marii Konopnickiej, Teofila Lenartowicza ("Na Lipę Słowiańską") i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ("Elegia O Chłopcu Polskim").
Bez wątpienia najlepsze utwory z płyty to wspomniane "Na Lipę Słowiańską" i "Elegia" oraz "Gdy Janeczek Z Wojenki Wróci" - żartobliwa przeróbka znanego amerykańskiego (a u źródeł - irlandzkiego) motywu "When Johnny Comes Marching Home". W tych trzech piosenkach melodia jest najbardziej chwytliwa, w pozostałych można się natknąć na pewne nużące dłużyzny. Ogólne wrażenie jest jednak pozytywne - "Przedwiośnie" to solidna porcja rześkiego, polskiego neofolku, z której przebija romantyczna i być może nieco naiwna tęsknota za bliższymi i dalszymi czasami chłopców malowanych w mundurach, z szablą przy boku... Nic dziwnego, że na portalu facebookowym jako swoje inspiracje projekt podaje po prostu przedział dat: 1830 - 1939...

Płytę można zamówić tutaj ---> http://www.bunkierproductions.com

-- Adam T. Witczak [21 stycznia 2012]ostatnie recenzje autora:
Nova - Utopica Musa -- [5 lutego 2018]
SPK - Zamia Lehmanni - Song of Byzantine Flowers -- [15 listopada 2017]
Feanch, Dutour, Lubat - Grand Air LP -- [15 października 2017]
The Third Eye Foundation - The Dark -- [14 października 2017]
Dissonant Elephant - 5 larmes de cristal -- [13 października 2017]
  więcej...inne recenzje Ludola:
Ludola - Świat był piękniejszy tego lata -- Adam T. Witczak [12 września 2013]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.013 s.