¤ AGD - Echolokator ¤2001 Wytwórnia Om

Ocena:
4

1. Gra TV, 2. Windą do suszarni, 3. Cieknący kran, 4. Smutny sanitariusz, 5. Maszyna losująca, 6. Lotnisko, 7. Nurkowanie w wannie, 8. W ubikacji słychać śpiewy sąsiada, 9. Jedenastopiętrowy wieżowiec, 10. Komputer cyfrowy, 11. Pół-krwi japonka


Zaskoczenie sezonu. Do tej pory trwałem w przekonaniu, iż muzyka opcjonalna z orłem w koronie potrafi jedynie mniej lub bardziej wyraźnie odbijać w lustrze Wisły produkty zamorskie. Tymczasem to partyzanckie nagranie formacji AGD, pobłogosławione przez Antenę Krzyku, z gracją udowadnia, że Polak też potrafi nagrać coś swojego, w tych jakże trudnych do zrewolucjonizowania muzycznie czasach.

Już sama okładka i tytuły utworów dają "kumającemu" odbiorcy znaczną podpowiedź po jakich gruntach będziemy się na "Echolokatorze" poruszać. Z jednym zastrzeżeniem: aby to usłyszeć, trzeba się zmniejszyć. Oczyścić pamięć, wrócić wspomnieniami do czasu, gdy dla naszych ciekawskich kilkuletnich uszu wielkim przeżyciem audialnym był mecz w TV (słyszany przez ścianę, rzecz jasna), podróż windą, zaparzana herbata, elektroniczna maszyna do liczenia, a nade wszystko wizyta na lotnisku. Całe nasze otoczenie bzyczało, klikało, piszczało, brzęczało, burczało, syczało; dom rodzinny stawał się swoistym mikroinstytutem cybernetyki, na korytarzach którego mały naukowiec w kitlu na peryferiach mijał terkoczące roboty zbudowane na bazie enerdowskich sokowirówek, ruskich żelazek i czeskich śrubokrętów.

"Echolokator" to pierwszy krok ku kompozycjom elektronicznym o prawdziwie polskim wydźwięku; to muzyka dla tych, co kochają serial "Alternatywy 4", a w nim ten dyskretny urok gocławsko-ursynowskich klocków mieszkalnych epoki Gierka i popołudniowych ekranów kontrolnych. Bardzo przytulne nagranie, pełne mechanicznych dziwów i ciepłej oranżady.

-- eliks [1 marca 2003]ostatnie recenzje autora:
Artefactum - Foxgloves & Bluebells -- [8 marca 2011]
Killing Joke - Absolute Dissent -- [8 grudnia 2010]
Threshold HouseBoys Choir, The - Form Grows Rampant -- [2 grudnia 2010]
Death in June - Peaceful Snow -- [26 listopada 2010]
Strength Through Joy - The Force of Truth & Lies -- [1 września 2010]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.015 s.