¤ Söderberg, Ulf - Tidvatten ¤Slow Moon 1998

Ocena:
5

1. Hennes Vingars Skugga, 2. I Vargmĺnens Tid, 3. Ecuatoria, 4. Tidvatten Part I, 5. Nattstaden, 6. Nordvinterögon, 7. Järtecken, 8. Ammons Hav, 9. Tempel Och Katedral Reser Sig Ur Djupen, 10. Tidvatten Part II


O pierwszych dwóch płytach Ulfa Söderberga szerzej znanego pod nazwa Sephiroth z Cold Meat Industry długi czas niewiele osób słyszało, a same płyty znało jeszcze mniej osób. Muzyka na nich zawarta została przygotowana specjalnie jako ilustracja do wystawy multimedialnej w muzeum sztuki współczesnej w któryms z zimnych szwedzkich miast. Krążą legendy o tym jak zorganizowane grupy gotów nawiedzały owo muzeum z jednym tylko celem: kupić płyty Ulfa. W ten sposób pierwszy nakład się szybko wyczerpał.

"Tidvatten" to druga płyta Ulfa Söderberga. Podobnie jak poprzedniczka jest niezwykłym połączeniem muzyki Bliskiego Wschodu, z północno-europejskim ambientem, a nawet momentami bardzo technoidalnymi sekwecjami.
Muzyka na płycie ma dwie swoistego rodzaju strony, których wzajemny dialog często zaskakuje. Kontrastowe zwroty - od powolnych, usypiających klawiszy do szaleńczych bębnów. I kiedy już wyczuwa sie rytm - zapada prawie cisza, a z oddali, niewyraźnie nawołuje chór. Ulf niczym hipnotyzer, wprowadza nas w trans subtelnym dźwiękiem fletu, jak i porywającym bitem. Przywołuje eteryczność Bliskiego Wschodu (nie mylić z Wielkim Wschodem ;-) ), z całym swym urokiem obcego bogactwa, ale i umiejętnie wykorzystuje w tym celu bardziej surową elektronikę.

Płyta pozostawia niesamowite wrażenie i jest swego rodzaju arcydziełem, rzeczą i klasyczną i oryginalną. Aż szkoda, że tak mało znanym - czy to na Wschodzie, czy Północy.

-- to [22 grudnia 2004]ostatnie recenzje autora:
Fauxliage - Fauxliage -- [17 lutego 2011]
Vladislav Delay - Tummaa -- [17 lutego 2011]
Protagonist, The - Songs of Experience -- [16 listopada 2006]
Beuys, Joseph - Ja Ja Ja Ja Ja, Nee Nee Nee Nee Nee -- [16 listopada 2006]
Sunao Inami - Used Up & Empty -- [16 listopada 2006]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2018 postindustry.org


wygenerowane w 0.013 s.