¤ Confutatis - Built in Anger ¤Ai Records 2005

1. Faith, 2. Just Ask, 3. My Statement, 4. As Memory Serves, 5. Atmos-Fear, 6. To Die & Be, 7. Victimize, 8. Built in Anger, 9. Observation, 10. Obsession


Bernhard Pucher zaczynał swoją muzyczną działalność od muzyki trance. Po przeprowadzce z Wiednia do Dallas w 1998 r., szybko zmienił upodobania. Odkrył najpierw industrial, potem techno, aż wreszcie wyspecjalizował się w minimalu, który z sukcesami wydawał nakładem własnej wytwórni Iron Box. Z czasem o jego nagrania upomniały się renomowane niemieckie tłocznie - Poker Flat, Traum, Ware i Onitor. Publikował je pod dwoma pseudonimami - Brian Aneurysm i Echopilot. Potrzeba przybrania trzeciego szyldu, zrodziła się, gdy brytyjska wytwórnia Ai Records postanowiła wydał pełny album Puchera, z muzyką wykraczającą poza jego dotychczasowe dokonania. W ten sposób narodził się Confutatis, które to słowo artysta zaczerpnął z wersów otwierających "Requiem" Mozarta. "Built Anger" bliski jest nastrojowi słynnego dzieła sprzed wieków - to mroczna i niepokojąca muzyka, nie pozbawiona jednak przebłysków światła.

Pucher sięga na swym krążku po różne struktury rytmiczne - po raz pierwszy w jego karierze pojawiają się podkłady zaczerpnięte z estetyki electro ("Faith", My Statement", "As Memory Serves", "Observation") oraz hip hopu ("Just Ask", To Die & Be") i funku ("When I Miss Me"). To słuszne posunięcie - dużą siłę wyrazu mają szczególnie utwory z pierwszej grupy: mechaniczne rytmy wprost idealnie współgrają z ciemnymi barwami syntezatorów, stanowiącymi główny element ich konstrukcji. Świetnie sprawdzają się też techno bity - przede wszystkim w energetycznym "Built An Anger", ale również w "Atmos-fear", "Victimize" i "Obsession". Oprócz mrocznych pasaży oraz metalicznych akordów syntezatorowych, Pucher sięga po przetworzone wokalizy ("Atmos-fear", "Victimize", "Obsession"), a nawet po instrumenty akustyczne - świetnie współgrający ze sobą saksofon tenorowy i gitarę w "Faith" oraz davisowską trąbkę w "To Die & Be".

Większość utworów z płyty układa się w zwartą całość, zaskakującą pomysłowością zestawień i przekonywującą sugestywnym klimatem. "Build in Anger" to kolejny strzał w dziesiątkę w katalogu Ai Records.

Paweł Gzyl / gaz-eta.vivo.pl

-- Pawel Gzyl [8 grudnia 2005]ostatnie recenzje autora:
Black Dog, The - Further Vexations -- [14 maja 2009]
Pendle Coven - Self Assessment -- [14 maja 2009]
Cabaret Voltaire - Kora! Kora! Kora! -- [13 maja 2009]
Point 7 - What? -- [13 maja 2009]
Aux 88 - Mad Scientist -- [13 maja 2009]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.011 s.