¤ Bad Boy Bubby- Rolf de Heer ¤Blue Underground 2005

Film z roku 1993 reżyserowany przez Rolfa de Heera opowiada historię tytułowego Bubby'ego (Nicholas Hope), 35-letniego mężczyzny, żyjącego w kazirodczym związku ze swoją despotyczną matką. Wspólnie zamieszkują piwnicę, z której wyjścia broni wizja skażonego toksynami świata zewnętrznego spreparowana przez ową tyran- rodzicielkę. Ciasną rzeczywistość Bubby'ego zamieszkuje przetrzymywany w piekarniku kot i karaluchy, które z lubością poddaje rozczłonkowaniu. Wszystko klei się od perwersji, zwyrodnienia i duchoty, aż do momentu pojawienia się pewnego wentyla w postaci ojca. Tenże odziany w szaty duchownego bynajmniej nie oczyszcza atmosfery zgnilizny, zmusza jednak głównego bohatera do działania.

Przedstawiona w filmie opowieść jest absolutnie niezwykła, a jej fabuła rozgrywa sie tyleż na ekranie ile w emocjach odbiorcy. Obraz więzionego przez najbliższych człowieka w kinematografii brzmi może dość znajomo, ale późniejszym wydarzeniom daleko do oklepanych scenariuszy. Początek owszem może nasuwać na myśl ciężkość gatunkową historii Kaspara Hausera, jednak na szczęście jest to błędne przypuszczenie. Bubby to postać, której psychologiczny wizerunek początkowo ogranicza się do wyrafinowania 4-latka. Posiada on za to umiejętność odtwarzania zasłyszanych dźwięków, co ma swoje dość zabawne reperkusje w okolicznościach, które na rzecz potencjalnego widza lepiej przemilczeć. Mogę za to zdradzić, ze wstępne obrzydzenie, w zetknięciu z dziecięcą percepcją otoczenia, powoli ustępuje narastającemu zrozumieniu i ostatecznie nie sposób odmówić temu dziełu swoistego uroku.

Polecam szczególnie tym, którym obrzydły filmy nabrzmiałe od dialogów składających się z pretensjonalnych aforyzmów ala quasi- mędrzec Coelho, przeintelektualizowanych treści i postaci będących ucieleśnieniem takich i srakich archetypów.

-- Ronette Pulaski [28 maja 2007]ostatnie recenzje autora:
Anthony Burgess - Nakręcana pomarańcza -- [7 września 2006]
Salvador Dali - Moje sekretne życie -- [13 lipca 2006]
Stina Nordenstam - The World Is Saved -- [3 czerwca 2006]
Hole - Live Through This -- [8 maja 2006]
Tajemnica Aleksandry (Alexandra's Project), reż. Rolf de Heer -- [25 kwietnia 2006]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.031 s.