¤ Catz'N Dogz - Stars of ZOO ¤Mothership 2008

1. Intro, 2. Sunset in the East (featuring dOP) (the nature boys' edit), 3. Omako, 4. 2, 5. SF, 6. Kill the Frog, 7. Confused (featuring Monty Luke), 8. My Zoo Is Your Zoo, 9. Skit Nr2, 10. Yes They Still Play Casio (featuring Mathias Kaden), 11. Kaniani, 12. Sunset in the East (featuring dOP) (vinyl version)


To właśnie duet 3 Channels, tworzony przez dwóch szczecińskich producentów - Grzegorza Demiańczuka i Wojciecha Tarańczuka - jest obok Jacka Sienkiewicza i Marcina Czubali najważniejszym reprezentantem polskiej klubowej elektroniki na Zachodzie. A wszystko zaczęło się od organizowania imprez w rodzinnym Szczecinie.

Potem przyszedł czas na didżejowanie - i coraz większą popularność na rodzimej scenie tanecznej. Ponieważ ze Szczecina do Berlina jest niedaleko, Grzesiek i Wojtek postanowili spróbować swoich sił w stolicy nowej elektroniki. I udało się - ich autorskimi produkcjami najpierw zainteresował się Trenton, a potem kolejne renomowane wytwórnie - Trapez, Crosstown Rebels i Dirtybird. I to właśnie pododdział tej ostatniej - Mothership - prowadzony przez Claude'a Von Stroke'a, opublikował dokonania nowego projektu szczecińskich producentów - Catz'N Dogz. Sukces remiksu nagrania ich mentora - "Who's Afraid of Detroit?" (ponad sto euro za egzemplarz winylowego singla w sieci!) sprawił, że dziś Grzegorz i Wojtek debiutują w jej barwach swym pierwszym albumem - "Stars of ZOO".

Już wpisanie hip-hopowych bitów w estetykę click w otwierającym płytę "Intro" wskazuje, że będziemy mieli do czynienia z niekonwencjonalnymi brzmieniami. I rzeczywiście. Pojawiający się tuż po nim "Sunset in the East (the nature boys' edit)", łączy w minimalowej formule zupełnie odmienne elementy - narkotyczny wokal i jazzowe dęciaki. W pulsującym funkowym groovem "Omanko" orientalną melodię przecinają dramatycznie brzmiące partie filmowych smyczków. A wszystko to zostaje oplecione brzęczącymi loopami i zanurzone w gęstwinie perkusyjnych efektów. Równie gorący "SF" wpisuje z kolei w house'owe struktury rytmiczne sample wrzeszczących dzieciaków, zestawione z mroczną chicagowską wokalizą. Nawet typowe w wyrazie techno - "2" - oparte na twardym bicie i sonicznych akordach, zostaje podrasowane na plemienną modłę - ukrytą w tle nagrania partią congów.

Te afrykańskie motywy rozrastają się szybko do pełniejszej formuły - aż cztery nagrania z zestawu to hipnotyczny tribal utrzymany w minimalowych ryzach. Otwierający ten segment "Kill the Frog" uzupełniony zostaje przyjemnie buczącym motywem klawiszowym, "My ZOO Is Your ZOO" - szorstkimi akordami o surowym brzmieniu, a "Yes They Still Play Casio" oldskulową melodyjką wygrywaną na tytułowym instrumencie. O tribal zahacza też drugi miks "Sunset in the East (vinyl version)", w którym wspomniane wcześniej dęciaki zostają podszyte pęczniejącym basem i plemiennymi rytmami. W stronę chicagowskich brzmień ciągnie polski duet w "Confused". Decyduje o tym charakterystyczna nawijka Monty'ego Luke`a, którą niesie jednak tech-house'owy podkład w kolońskim stylu. "Kaniani" to natomiast detroitowe deep techno spod znaku Moodymana. Ale i tak typowy dla tej stylistyki pulsujący bit oraz ciepłe partie syntezatorów, zostają z czasem zalane mroczną falą chmurnych klawiszy, przeszytych wibrującym loopem.

"Stars of ZOO" stawia polskich producentów na równi z najlepszymi twórcami klubowej elektroniki z Zachodu. To bogaty w ciekawe brzmienia, pełen świeżej energii i emanujący pozytywnymi emocjami album.

Paweł Gzyl / www.nowamuzyka.pl

-- Pawel Gzyl [29 stycznia 2009]


Omankoostatnie recenzje autora:
Black Dog, The - Further Vexations -- [14 maja 2009]
Pendle Coven - Self Assessment -- [14 maja 2009]
Cabaret Voltaire - Kora! Kora! Kora! -- [13 maja 2009]
Point 7 - What? -- [13 maja 2009]
Aux 88 - Mad Scientist -- [13 maja 2009]
  więcej...


Warning: mysql_num_rows(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/rat242/domains/rat242.ayz.pl/public_html/pi/archive.php on line 132

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2018 postindustry.org


wygenerowane w 0.009 s.