¤ Nine Inch Nails - Year Zero ¤Interscope Records 2007

Ocena:
2

1. Hyperpower!, 2. The Beginning and the End, 3. Survivalism, 4. The Good Soldier, 5. Vessel, 6. Me, I'm Not, 7. Capital G, 8. My Violent Heart, 9. The Warning, 10. God Given, 11. Meet Your Master, 12. The Greater Good, 13. The Great Destroyer, 14. Another Version of Truth, 15. In This Twilight, 16. Zero Sum


Nowa płyta Nine Inch Nails zaledwie dwa lata po ostatniej? Trudno uwierzyć. Widocznie Reznor produkcyjnie ruszył z kopyta, szkoda tylko, że artystycznie cofa się niesamowicie. Cała płyta poparta jest konceptem o zbliżającym się końcu świata, na którym to oparte są wszystkie teksty (tak, to pierwsza płyta zespołu, na której nie ma już autonienawistnych tekstów Trenta - cóż za odmiana). Na miesiące przed premierą ruszyła wielka kampania marketingowa, obejmująca strony internetowe, 'oficjalne' wycieki z nowej płyty na koncertach itp. Na szczęście ominęła mnie ta bieganina, dzięki czemu nie mam spaczonego widoku na wartość muzyczną zaprezentowaną na tym krążku. Jest źle. Pierwsze przesłuchanie - płyta przeleciała i nic nie zostało w głowie, ani jednego utworu, nawet motywu. 'Warto dać jeszcze szansę'. Drugie przesłuchanie - wyłapałem jeden, dwa momenty. Dalej już nic się nie zmieniło. Czy mogło być tak źle? A może to ja się nie znam? Nie wiem, przesłuchałem już w życiu setki płyt z każdego możliwego poletka, potrafię odróżnić od siebie gatunki i style, wiem jak brzmi jungle, a jak jazz, wiem, kto to Chopin, Barry Gib i nie mylę ich z Christianem Fenneszem czy Steve'm Gaddem. Muzyka NIN też nie ma dla mnie żadnych tajemnic, wiem, na co stać pana Michaela. Jeszcze nigdy jego projekt nie poszedł tak daleko w pop - ok, czemu nie? Tylko dlaczego pan Reznor wydaje się wstydzić swoich melodyjnych zapędów i każdy utwór z upodobaniem obtacza noise-ową panierką, zgodnie z regułą 'refren spodoba się młodym siksom, a reszta noise-maniakom'. Wypada to żałośnie i brzmi jak smutna karykatura wcześniejszego NIN. Dziękuję, już wolę ostatni krzyk w dziedzinie popu, jakim jest "Conqueror" Jesu albo zbliżającą się wielkimi krokami nową płytę Natalii Imbruglii. Na nic też zdadzą się odwołania do mojego sentymentalizmu w postaci partii 'cymbałek'(?!) w "The Good Soldier" czy sampli z NESa tu i ówdzie (ach, te godziny spędzone przy Contrze czy Super Mario...). Na szczęście Reznor przestał już kopiować swoje własne pomysły... na rzecz kopiowanie innych. Każdą melodię jakbym już gdzieś słyszał, można się nawet nieźle bawić 'zgadnij kto to już grał?'. Jak już pisałem, żaden utwór się zbytnio nie wyróżnia - dzięki też bogu(?), że na koniec nie zaserwowano nam kolejnego klona "Hurt" - mamy tutaj podsumowujący całość utwór, który - naprawdę - jak nic kojarzy mi się z UB40 (!!?).

Dlaczego AŻ 2 gwiazdki?
- zawsze mogło być gorzej
- produkcja i brzmienie samo w sobie jak zwykle na najwyższym poziomie (szkoda, że reszta nie dorasta)
- najchętniej dałbym najniższą notę, ale wtedy już nie mógłbym wychodzić z domu z obawy przed zemstą fanów, a tak 'tylko' zostanę wyklęty, uznany za ignoranta i osobę ';się nie znającą'.

Ok, obowiązek wykonany, teraz poluję na leaki ze wspomnianego, oczekiwanego albumu Imbruglii, po którym spodziewam się cudów (już w lecie!).

-- nothinger [24 kwietnia 2007]ostatnie recenzje autora:
Porter Ricks - Biokinetics -- [28 lipca 2008]
Lull - Like a Slow River -- [28 lipca 2008]
Hecker, Tim - Atlas -- [22 maja 2008]
Current 93 - Sleep Has His House -- [5 maja 2008]
Plotkin, James & Mick Harris - Collapse -- [11 marca 2008]
  więcej...inne recenzje Nine Inch Nails:
Nine Inch Nails - And All That Could Have Been -- M.Alexander [15 kwietnia 2002]
Nine Inch Nails - Another Version of the Truth - The Gift -- wolf242 [25 marca 2012]
Nine Inch Nails - Beside You in Time (DVD) -- wolf242 [17 marca 2007]
Nine Inch Nails - Broken -- M.Alexander [8 września 2001]
Nine Inch Nails - Fixed -- M.Alexander [8 września 2001]
Nine Inch Nails - Further down the Spiral -- M.Alexander [8 września 2001]
Nine Inch Nails - Pretty Hate Machine -- M.Alexander [8 września 2001]
Nine Inch Nails - The Downward Spiral -- M.Alexander [8 września 2001]
Nine Inch Nails - The Fragile -- r@ [5 listopada 1999]
Nine Inch Nails - With Teeth -- M.Alexander [9 maja 2005]
Nine Inch Nails - With Teeth -- nothinger [24 kwietnia 2007]
Nine Inch Nails - Year Zero -- M.Alexander [3 maja 2007]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2018 postindustry.org


wygenerowane w 0.02 s.