¤ 1984 - Specjalny Rodzaj Kontrastu ¤Boofish Records 2003
strona www

Ocena:
5

1. Pierwszy śnieg, 2. Wstajemy na raz, śpiewamy na dwa, 3. Święto urodzaju, 4. Ferma hodowlana, 5. Zaśpiewaj wojowniku, 6. Manitou, 7. Zabiłem pająka, 8. Pierwszy dzień zmartwychwstania, 9. Ferma hodowlana, 10. Sztuczne oddychanie, 11. Radio Niebieskie Oczy Heleny, 12. Wstajemy na raz, śpiewamy na dwa, 13. Tu nie będzie rewolucji, 14. Specjalny rodzaj kontrastu, 15. Biała chorągiewka, 16. Czas pokonanych, 17. Pod szkłem, 18. Pierwszy front, 19. Niech płoną sny, 20. Komisariat


Już przestałem żywić jakąkolwiek nadzieję, że ten materiał się kiedykolwiek ukaże. Należał on do legendarnej serii, zimnofalowych płyt, których taśma-matka została skradziona jeszcze przed ich wydaniem. Ale w końcu wypłynęła , Bydgoszcz, Variete, ostatnio pojawił się pierwszy album Miliona Bułgarów, odnalazła się "Międzynarodówka" Aurory. Przyszedł czas na "Specjalny Rodzaj Kontrastu" rzeszowskiego 1984.

Kilka słów o historii 1984. Zespół został założony w Rzeszowie w połowie lat 80-tych przez Piotra "Mizernego" Liszcza i Krzysztofa "Bufeta" Bary, bardziej znanego jednak z występów z Wańką Wstańką. Ten drugi zresztą nie zagrzał zbyt długo miejsca w 1984. Po dziś dzień zespołem kieruje "Mizerny". Po pierwszych koncertach zespół nagrał dwa single dla Tonpressu oraz zrealizował kilka sesji m.in. dla III PR i Rozgłośni Harcerskiej. Wtedy też pojawiła się szansa wydania debiutanckiego pełnowymiarowego krążka dla Klubu Płytowego "Razem". Zespół zarejestrował więc na przełomie 1987 i 1988 roku materiał na płytę "Specjalny Rodzaj Kontrastu". Niestety, klub zawiesił działalność, muzycy próbowali na próżno zainteresować swoją muzyką agencję "Rogot", a w międzyczasie zaginęła taśma-matka. Oficjalnie wydany debiutancki krążek ukazał się dopiero w 1991, ale nie był to już "Specjalny Rodzaj Kontrastu", lecz "Radio Niebieskie Oczy Heleny" (choć zawierał nowe wersje "Pierwszego Śniegu" i "Pierwszego Dnia Zmartwychwstania"). Nowy materiał to nie było już to samo, choć muzycznie wyrastało z pierwszego oblicza 1984...

Teraz, po 15 latach, płyta jest w końcu dostępna. Odtworzono ją z dostępnych kopii, poza tym wzbogacono mnóstwem dodatków. Podstawowy album to pierwsze osiem utworów. Ale jakich utworów! Jeszcze do niedawna myślałem, że "Radio Niebieskie Oczy Heleny" ze swoją duszną atmosferą to świetny album, ale "Specjalny Rodzaj Kontrastu" po prostu powala! Można usłyszeć tu echa twórczości Laibach, Alien Sex Fiend, The Young Gods czy industrialnych Swansów. Są one jednak tylko punktem wyjścia dla 1984, który na "Specjalnym Rodzaju Kontrastu" jawi się jako stylowa, nowoczesna grupa zachowująca balans pomiędzy szorstkimi gitarami, a surową elektroniką. Całość pokreślona jest znakomitymi tekstami o orwellowsko-huxleyowskim klimacie (i nie chodzi tutaj tylko o "Fermę Hodowlaną" nawiązującą wprost do "Folwarku Zwierzęcego", ale także m.in. "Sztuczne Oddychanie"). Hipnotycznie wybijany rytm, gitarowa ściana dżwięku oraz syntezatorowe plamy (wyczarowane przez Sławka Starostę, m.in. Kosmetyki Mrs. Pinki oraz Balkan Electrique) to najkrótsza charakterystyka tego materiału.

Pozostałe dwanaście nagrań pochodzi już z innych sesji. Jakość chwilami pozostawia wiele do życzenia, ale dzięki tym utworom możemy poznać wczesne, post-punkowe oblicze zespołu. Ileż ognia i zapału było w tej muzyce. Właśnie tego brakuje wielu współczesnym zespołom. Dzięki tej drugiej części dostajemy na jednym krążku pełen obraz tego, czym był w latach 80-tych 1984.

Jedyne, czego brak mi na tej płycie, to krótka historia zespołu, dyskografia. Krążek wydany jest w digi-packu, wizualnie dopieszczony (zamierzony minimalizm), brak jednak kilku słów wprowadzenia. Wystarczy jednak puścić kółko w ruch, żeby zapomnieć o tym. Pozostaje już tylko zimna, mechaniczna, orwellowska muzyka zespołu 1984.

-- [orwell] [11 października 2004]ostatnie recenzje autora:
Nordvargr - Pyrrhula -- [23 grudnia 2008]
Sagittarius - Songs From the Ivory Tower -- [23 grudnia 2008]
Alex Tiuniaev - I Knew Her -- [23 grudnia 2008]
Naevus - Silent Life -- [7 grudnia 2008]
Frozen Faces - Broken Sounds of a Dying Culture -- [7 grudnia 2008]
  więcej...inne recenzje 1984:
1984 - 4891 -- [orwell] [28 stycznia 2008]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2018 postindustry.org


wygenerowane w 0.023 s.