¤ Einstürzende Neubauten - Silence Is Sexy ¤Freibank
2000

Ocena:
4

CD 1: 1. Sabrina, 2. Silence Is Sexy, 3. In Circles, 4. Newtons Gravitatlichkeit, 5. Zampano, 6. Heaven Is of Honey, 7. Beauty, 8. Die Befindlichkeit des Landes, 9. Sonnenbarke, 10. Musentango, 11. Alles, 12. Redukt, 13. Dingsaller, 14. Total Eclipse of the Sun; CD 2: 1. Pelikanol


Wielu fanów niemieckich pionierów industrialu obawiało się tego, co ta płyta może przynieść. Najpierw singiel "Total Eclipse of the Sun", potem zapowiedź tytułu płyty - "Silence Is Sexy". Sporo osób zarzuciło nawet Blixie Bargeldowi, że za dużo czasu spędza z Nickiem Cave'em, czego dowodem miało być złagodzone brzmienie neubautenów. I trochę w tym racji chyba było, bo tytuł płyty bardzo dobrze pasuje do niej. Lecz bynajmniej nie wyszło to zespołowi na złe - w sumie ile można z wiertarkami po scenie biegać? Płyta zaczyna się spokojnie, od utworu "Sabrina", do którego nawet można było swojego czasu na Vivie Zwei podziwiać teledysk w reżyserii John'a Hillcoat'a (znanego z chociażby reżyserii "Ghost... of the Civil Dead"). Potem mamy utwór tytułowy, który po jakiś czterech minutach powoli zaczyna się wypełniać łomotem, neubautenowskimi gitarami i innymi ciekawostkami. Po tym następuje utwór "In Circles" - coraz głośniej, w tle słychać nawet... silnik samolotu. Potem mamy utwór, który jest co najmniej dziwny. "Newtons Gravitatlichkeit", gdzie Blixa zarzuca Newtonowi w nieomalże dziecinnej melodii ograniczenie go prawem grawitacji, a przez to - odebranie mu możliwości latania (!?!). Zresztą chyba pan Bargeld ma na tym punkcie jakąś paranoje, bo nie po raz pierwszy porusza ten temat - na poprzedniej płycie w utworze "Was Ist Ist" też o tym śpiewał. Następnie pojawia się utwór "Zampano", który z powodzeniem mógłby się znaleźć na płycie "Tabula Rasa". Teraz trochę wyciszenia: dwa utwory, z czego drugi, "Beauty", trudno nawet nazwać piosenką - jest to raczej krótki kawałek z gatunku "Spoken Word". Po tym wyciszeniu następuje moim zdaniem najmocniejszy punkt płyty - "Die Befindlichkeit des Landes". Jedyne inne utwory z tej płyty, które mogą się z nim równać to "Redukt" i "Dingsaller" - te trzy utwory reprezentują ciekawą mieszankę starych neubautenów z ich nowszym wcieleniem - miła melodia, bardzo dobry tekst, wciąż nowe pomysły z "instrumentami" - telewizor w "Die Befindlichkeit des Landes", wzmocniony dźwięk włączanego telefonu komórkowego w "Anrufe in Abwesenheit" (ale ten utwór jest dostępny tylko w niemieckiej wersji płyty), czy chociażby wspomniana już przeze mnie turbina silnika odrzutowego. Oczywiście konserwatywni fani starego grania Einstürzende Neubauten też powinni coś dla siebie znaleźć - chociażby "Alles", czy "Pelikanol" (ten utwór występuje zamiast "Anrufe in Abwesenheit" na wersji wydanej przez Mute).

Niestety płyta ta nie jest wolna od wad. Momentami wydaje mi się, że mogli wpaść na nieco więcej nietypowych rozwiązań, a także od paru utworów najnormalniej w świecie wieje nudą. Chociażby "Sonnenbarke". Może i ten utwór byłby zupełnie inaczej przeze mnie odebrany, gdyby był nieco krótszy. Z drugiej strony są tu utwory, w których chłopaki nie do końca wykorzystali swoje możliwości - mogły być ciekawsze, bardziej rozbudowane... wiem, że w sumie nie mi o tym decydować, i że to oni są twórcami, ale jednak parę utworów naprawdę brzmi jak bardzo dobre pomysły, które nie do końca zostały wykorzystane.

-- M.Alexander [8 kwietnia 2001]ostatnie recenzje autora:
KMFDM - WTF?! -- [28 maja 2013]
OhGr - Undeveloped -- [29 grudnia 2011]
Ministry - Rio Grande Blood -- [29 grudnia 2011]
Skinny Puppy - HanDover -- [29 grudnia 2011]
Funker Vogt - Blutzoll -- [14 października 2010]
  więcej...inne recenzje Einstürzende Neubauten:
Einstürzende Neubauten - Alles Wieder Offen -- eliks [3 marca 2008]
Einstürzende Neubauten - Haus der Lüge -- diz [10 października 2004]
Einstürzende Neubauten - Palast der Republik -- wolf242 [21 listopada 2007]
Einstürzende Neubauten - Strategies Against Architecture 3 -- M.Alexander [2 listopada 2001]
Einstürzende Neubauten - The Jewels -- M.Alexander [26 października 2009]
Einstürzende Neubauten - Unglaublicher Laerm -- nothinger [17 kwietnia 2006]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.018 s.