¤ Einstürzende Neubauten - The Jewels ¤Potomak 2008

Ocena:
4.5

1. Ich Komme Davon, 2. Mei Ro, 3. 26 Riesen, 4. Hawcubite, 5. Die Libellen, 6. Jeder Satz Mit Ihr Hallt Nach, 7. Epharisto, 8. Robert Fuzzo, 9. Magyar Energia, 10. Vicki, 11. Ansonsten Dostojevsky, 12. Die Ebenen (werden nicht vermischt), 13. Am I Only Jesus?, 14. Bleib, 15. I Kissed Glenn Gould; Acht Lösungen - Video


Einstürzende Naubauten oryginalnie zapowiadając ten album twierdzili, że będzie on dostępny tylko dla supporterów. Na szczęście szybko zmienili zdanie i ukazał się on oficjalnie. Jest to album z historyjką, 'concept album', w tym wypadku wiążący się z jego powstawaniem: Herr Bargeld stwierdził, że im mają większy wybór instrumentów, tym mniej zespół jest w stanie popisać się kreatywnością, więc wymyślił, że wszyscy będą losowali kilka kart i musieli wykombinować jak przełożyć ich sugestie na muzykę, a przy okazji najlepiej nie zdradzając nikomu zawartości swoich kart. Na koniec Blixa dorzucał do ukończonego kawałka tekst oparty na jakimś z jego snów i utwór gotowy; tyle się dowiadujemy z informacji dołączonych do albumu. Poza tym pisze kto jakie miał napisy na swoich kartach w jakim kawałku, co potrafi być całkiem ciekawe, zwłaszcza w sytuacjach gdy widniało na nich 'metal, owoc, wibrator' (co spowodowało muzyczne wykorzystanie metalowej miski na owoce i wibratora).

Tyle teorii, a jak to wygląda w praktyce? Otóż "The Jewels" jest bardzo dobrym albumem, chociaż nie należy tracić głowy w nadziei na hałaśliwy album rodem z wczesnego okresu działalności zespołu. Nie ma co się oszukiwać, Neubauteni nie nagrają już albumu pełnego szumu, głośnych uderzeń metalu o metal, ani z wieloma partiami instrumentów, które prędzej kojarzą się z garażem majsterkowicza niż ze studiem muzycznym (no, może podczas remontu studia muzycznego); czy to dobrze czy źle zależy już od indywidualnego gustu słuchacza. Jednak mam nieodparte wrażenie, że ich podejście na tej płycie jest nieco bardziej urozmaicone i mnie tradycyjne niż na ich ostatnich płytach (z pełnym uwielbieniem dla tych płyt). "Jewels" jest płytą raczej wyciszoną, subtelną, spokojną, jednak nie wolną od wad. Nagranie to jest krótkie: szesnaście utworów, które w sumie trwa czterdzieści cztery minuty, tak więc utwory rzadko kiedy są dłuższe niż trzy minuty, a sporo trwa około dwóch minut. Jest to irytujące w przypadku paru kawałków, takich jak "Hawcubite", "Ansonsten Dostojewsky" czy "Am I Only Jesus?", które mi wybitnie przypadły do gustu, i uważam, że szkoda, że nie zostały bardziej rozwinięte. Dobra płyta, pół trybiku słabsza od "Alles Wieder Offen" czy DVD dokumentującego koncert w Palast der Republik, ale zdecydowanie godna polecenia.

Należy wspomnieć, że jako dodatek mamy czterdziestominutowy film, "Osiem rozwiązań" (w oryginale "Acht Lösungen"); niestety, jako że od jakiegoś czasu oprawa wizualna dodawana jako bonusy do innych płyt zaczęła mnie nudzić, nie obejrzałem go. Wolę zasiąść przed telewizorem i obejrzeć znakomity koncert Einstürzende Naubauten w Palast der Republik.

-- M.Alexander [26 października 2009]ostatnie recenzje autora:
KMFDM - WTF?! -- [28 maja 2013]
OhGr - Undeveloped -- [29 grudnia 2011]
Ministry - Rio Grande Blood -- [29 grudnia 2011]
Skinny Puppy - HanDover -- [29 grudnia 2011]
Funker Vogt - Blutzoll -- [14 października 2010]
  więcej...inne recenzje Einstürzende Neubauten:
Einstürzende Neubauten - Alles Wieder Offen -- eliks [3 marca 2008]
Einstürzende Neubauten - Haus der Lüge -- diz [10 października 2004]
Einstürzende Neubauten - Palast der Republik -- wolf242 [21 listopada 2007]
Einstürzende Neubauten - Silence Is Sexy -- M.Alexander [8 kwietnia 2001]
Einstürzende Neubauten - Strategies Against Architecture 3 -- M.Alexander [2 listopada 2001]
Einstürzende Neubauten - Unglaublicher Laerm -- nothinger [17 kwietnia 2006]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.016 s.