¤ haujobb. - New World March ¤Zweieck Recordings/ Basic Unit Productions, 2011

Ocena:
4.5

1.Control, 2. Crossfire, 3. Let's Drop Bombs, 4. More Than Us, 5. Machine Drum, 6. Dead Market, 7. Lost, 8. Soul Reader, 9. Little World, 10. Membrane, 11. New World March, 12. Echo


Niewiele się pewnie pomylę sugerując Tobie, szanowny czytelniku najlepszego portalu promującego mroczne strony kulturalnej niepoprawności, że "New World March" należy do grupy najbardziej oczekiwanych albumów 2011 roku. Co sprawniejsi w matematycznych równaniach wyliczyli, iż blisko osiem lat przyszło czekać na kolejny traktat podpisany cyfrową sygnaturą duetu Myer-Samardzic. Oficjalnie ponad rok przygotowywano materiał - nieoficjalnie wiemy, że demówki powstawały jeszcze w połowie ubiegłego dziesięciolecia, jak chociażby "Oh Mandy", z którego sample wykorzystane zostały przy pracach nad numerem jedenastym tego zestawienia. Po cichu liczyłem na brzmienia surowe, 'niepowyczesywane' z niedoskonałości, bardziej stonowaną egzaltację Myera w rozrzucaniu słowa śpiewanego i przynajmniej jeden kawałek, który chętnie grany będzie na imprezach z gruntu typowo tanecznych. Po trailerze wrzuconym na kilka popularnych portali wideo jawiła się szansa, że "More Than Us" będzie takowym, ale widać najbardziej utalentowany z pośród najgrubszych niemieckich muzyków zadowoli się przebojowością płynącą z repertuaru ostatniej płyty grupy Covenant. Zresztą popularność nigdy jakoś specjalnie nie leżała w gestii grupy z Bielefeld. Liczył się warsztat i odkrywanie kolejnych metod szafowania dźwiękiem. Wspomniany zwiastun nie za dobrze zniósł proces obróbki cyfrowej, podczas której zatracił hardość analogowego brzmienia i tym samym predyspozycje do zdzierania kauczukowych wykładzin klubowych 'parkietów'. Solidnym spadkobiercą schedy pozostawionej po "Renegades of Noise" pozostanie zapewne "Let's Drop Bombs', w przypadku którego stłumiona głębokim basowym patternem melodeklamacja ustępuje miejsca dość wyraźnej sekcji rytmicznej. "Crossfire", "Dead Market", "Soul Reader", czy "New World March" to podzespoły, w których doskonale słychać elementy kombinacyjno-dźwięko twórczego wkładu Paula Kendalla - gościa szeroko współpracującego w latach osiemdziesiątych z grupami zrzeszonymi, lub też blisko związanymi ze stajnią Daniela Millera. I co równie ważne: emocji, dramatyzmu i refleksji na "N.W.M." tyle, że z pewnością starczyłoby na kilka płyt artystów płynących z nurtem inspirowanym twórczością grupy haujobb.

Mimo pewnego rozczarowania, wynikającego raczej z przedłużającego się okresu oczekiwania, rosnącego apetytu i roszczeń z nim związanych, aniżeli z jej (za)wartości to i tak płyta bardzo dobra. Muzyka taneczna inaczej, do której jeszcze długo będziemy dojrzewać, o ile w ogóle kiedyś zaszczytu tego dostąpimy. Na wszelki wypadek pamiętajmy też, że "Vertical Theory" nie najlepiej opiniowano zaraz po premierze, a urosła do rangi albumu ponadczasowego. Przynajmniej z mojego punktu widzenia.

-- vigoslugbait [12 listopada 2011]ostatnie recenzje autora:
Keluar - Pangua -- [9 grudnia 2015]
Architect • Sonic Area • Hologram_ - We Are the Alchemists -- [9 grudnia 2015]
Covenant – Last Dance -- [12 czerwca 2013]
Slave Republic - Quest for Love -- [17 lutego 2013]
Depeche Mode - Heaven -- [4 lutego 2013]
  więcej...inne recenzje haujobb.:
haujobb. - Dead Market -- vigoslugbait [20 czerwca 2011]
haujobb. - Freeze - Frame - Reality -- Shifter [1996]
haujobb. - New World March- The Remixes -- vigoslugbait [4 stycznia 2012]
haujobb. - Ninetynine -- r@ [6 czerwca 1999]
haujobb. - Ninetynine -- blacha [1999]
haujobb. - Polarity -- r@ [5 kwietnia 2001]
haujobb. - Solutions for a Small Planet -- r@ [1996]
haujobb. - Vertical Theory -- mike [5 maja 2004]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.018 s.