¤ Krupps, Die - Volle Kraft Voraus! ¤WEA 1982 / Synthetic Symphony 2008

Ocena:
3

CD 1: The Alternative Album (Remixed 2008) - 1. Volle Kraft Voraus, 2. Goldfinger, 3. Für Einen Augenblick, 4. Tod Und Teufel, 5. Das Ende Der Träume, 6. Neue Helden, 7. Wahre Arbeit Wahrer Lohn, 8. ...Denn Du Lebst Nur Einmal, 9. 2 Herzen 1 Rhythmus, 10. Lärm Macht Spass, 11. Goldfinger 1981 (bonus track - unreleased); CD 2: The Original Album (1981, Digitally Remastered) - 1. Volle Kraft Voraus, 2. Goldfinger, 3. Für Einen Augenblick, 4. Tod Und Teufel, 5. Das Ende Der Träume, 6. Neue Helden, 7. Wahre Arbeit Wahrer Lohn, 8. ...Denn Du Lebst Nur Einmal, 9. 2 Herzen 1 Rhythmus, 10. Lärm Macht Spass, 11. Wahre Arbeit Wahrer Lohn (original 12", 1981), 12. Lohn / Arbeit (original 12" b-side, 1981)


Po 'Stalowej Symfonii' Jürgen, Bernward i Ralf zdecydowali się pójść w trochę odmiennym kierunku (na całe szczęście!). Podobnie jak D.A.F. odrzucili typowy maszynowy zgiełk i spróbowali swoich sił w.. no właśnie, jak to nazwać?:) Nie było jeszcze EBM, ale pod koniec lat 70-tych pojawił się termin 'Neue Deutsche Welle (NDW)', czyli niemiecka nowa fala. I chociaż rożne teksty opisujące NDW nie wymieniają Die Krupps, to "Volle Kraft Voraus!" spokojnie podchodzi pod ten termin. Niemieckie teksty, minimalistyczna muzyka bez udziału gitar, szybkie rytmy - tak się rodził w Niemczech EBM. Dziś to brzmi chwilami bardzo naiwnie, żeby nie rzec śmiesznie. Najlepsze czasy dopiero miały nadejść, ale Die Krupps zostało już zauważone. W międzyczasie Ralf został zastąpiony przez Tinę Schnekenburger (odpowiedzialna za taśmy podczas wczesnych występów D.A.F. - info z bookletu:)

Porównanie "Volle Kraft Voraus!" do dokonań D.A.F. z ówczesnych lat ("Gold & Liebe" i "Alles Ist Gut" ) nie wypada za dobrze dla Kruppsów. Tamte płyty, to praktycznie 'klasyki', tę należy znać, ale ja za często do niej nie wracam. Mamy oczywiście pierwszy prawdziwy 'hit', jakim było "Wahre Arbeit Wahrer Lohn", jest drugi singiel "Goldfinger" i utwór tytułowy (które jeszcze bodaj cztery lata temu można było usłyszeć na koncertach), wyróżniają się również jeszcze "Für Einen Augenblick" i lekko kiczowato dziś brzmiące "2 Herzen 1 Rhythmus" (tez grane już po reaktywacji grupy, podczas ostatniej trasy jednak ich zabrakło w setliście). Na plus zapisuje jeszcze "Neue Helden", ale to wszystko brzmi aż za bardzo old school'owo:) Prawda jest taka, że trzeba było czekać do 1987 r. i kolaboracji z Nitzer Ebb, aby Die Krupps na trwałe wkroczyło do ekstraklasy.
Trzy lata temu "Volle Kraft Voraus!" doczekało się re-edycji, gdzie obok oryginalnej wersji albumu (zremasterowanej, z bonusami w postaci dwóch wersji "Wahre Arbeit Wahrre Lohn" pochodzących z wydanej rok wcześniej dwunasto-calówki) umieszczono dodatkowy cd z wersjami '2008' (nie są to jednak nowo nagrane wersje, a remiksy), które aż tak mocno nie odbiegają od oryginałów (na pewno 'świeższe' brzmienie i "Goldfinger" jest sporo wydłużony) i nie wydaną wcześniej wersją "Goldfingera a.d. 1981". Na pewno ten cd jest ciekawszy do słuchania od oryginału i plus za ten zabieg.
Dodajmy obszerny booklet, fajny digipack i obok re-edycji "Stahlwerksynfonie" całość fajnie wygląda na półce. Koszmar dla Die Krupps miał dopiero nadejść:)

-- mike [16 września 2011]
ostatnie recenzje autora:
Pouppée Fabrikk - The Dirt -- [5 czerwca 2013]
Evils Toy - Organics -- [8 kwietnia 2013]
AD:Key - Astrogator -- [8 kwietnia 2013]
McCarthy, Douglas J. - Kill Your Friends -- [8 kwietnia 2013]
And One - S.T.O.P. -- [13 lipca 2012]
  więcej...inne recenzje Krupps, Die:
Krupps, Die - Entering the Arena -- mike [17 września 2011]
Krupps, Die - Metall Maschinen Musik 91-81 Past Forward -- mike [styczeń 2001]
Krupps, Die - Metall Maschinen Musik 91-81 Past Forward -- Truston [1 lutego 2004]
Krupps, Die - Stahlwerksynfonie -- mike [12 czerwca 2011]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2018 postindustry.org


wygenerowane w 0.018 s.