¤ Deine Lakaien - Live in Concert 2002 ¤Chrom Records / Columbia 2003

Ocena:
5

CD 1: 1. Colour-Ize, 2. Generators, 3. Kiss the Future, 4. In the Chains of (practical constraint), 5. Where You Are, 6. Return, 7. Wunderbar, 8. The Mirror Men, 9. Love Me to the End; CD 2: 1. Silence in Your Eyes, 2. Manastir Baroue, 3. Kiss, 4. Don't Wake Me Up, 5. Overpaid, 6. Cupids Disease, 7. Rain Dance, 8. Dark Star, 9. May Be, 10. Reincarnation / Life Is (a sexually transmitted disease), 11. Sometimes, 12. Stupid (recorded in Berlin, SFB Sendesaal, 29 March, 2002), 13. The Game (acoustic) (recorded in Berlin Passionskirche, 19 December, 2001).
DVD: 1. 1. Colour-Ize, 2. Generators, 3. Kiss the Future, 4. In the Chains of (practical constraint), 5. Where You Are, 6. Return, 7. Wunderbar, 8. The Mirror Men, 9. Love Me to the End, 10. Silence in Your Eyes, 11. Manastir Baroue, 12. Kiss, 13. Don't Wake Me Up, 14. Overpaid, 15. Cupids Disease, 16. Rain Dance, 17. Dark Star, 18. May Be, 19. Reincarnation / Life Is (a sexually transmitted disease), 20. Sometimes


Nasi Lokaje z Deine Lakaien postanowili wydać kolejną płytę koncertową. Mowa o tym była od jakiegoś czasu i za bardzo mnie to nie obchodziło. Lubię Deine Lakaien, ale jakoś ich koncertowe pozycje mnie nie powalają. Są ok, ale na pewno nie wciskają w ziemię, za wyjątkiem cudownego "Acoustic". I tak sobie myślałem aż nie zobaczyłem Deine Lakaien na żywca Anno Domini 2002/2003. Miałem przyjemność widzieć ich dwa razy i bym ich jeszcze parę razy chciał zobaczyć. Koncerty były niesamowite, atmosfera jaką zespół tworzył była hipnotyzująca i wciągająca, jakby nie z tego świata. Momentami wręcz łzy napływały do oczu.

Wszystkie utwory z płyty ukazały się wcześniej na płytach albo na stronach B singli (na przykład genialny "In the Chains of"). Jednak nie wolno podchodzić do tej płyty jako do składanki, głównie za sprawą zespołu który towarzyszył Ernstowi Hornowi i Alexandrowi Veljanovowi. Dwie bardzo ładne skrzypaczki, wiolonczelista B. Deutung i brytyjski gitarzysta Robert Wilcocks. Trzeba przyznać, że dużo lepiej się spisują od poprzedniego składu z Poppem i Komorowskim. Smyczki tworzą niesamowity klimat, na przykład na cudownej, pięknej wersji "Wunderbar". Ale jest tez przeciwwaga dla wolnych, spokojnych nieco melancholijnych klimatów w postaci paru szybkich utworów, albo beatowych (na przykład "In the Chains of") albo gitarowych ("Overpaid"), ale wszystko w stylistyce Lakaienów. Utwory z pierwszej płyty brzmią tutaj równie świeżo jak najnowsze produkcje spółki Horn Veljanov. Wszystkie kawałki są przearanżowane, niesamowicie zgrane w całość. Najbardziej przearanżowane w stosunku z oryginałami sa chyba "Overpaid", "Generators" i połączona wersja "Reincarnation/Life Is a Sexualy Transmitted Disease". Jest to chyba najlepszy album dokumentujący koncert jaki kiedykolwiek słyszałem.

Koncert ten został wydany również jako DVD - W tym wypadku mamy w postaci bonusu bardzo ciekawy, choć relatywnie krótki wywiad, nie mamy za to "Stupid" i akustycznego "The Game". Troszkę szkoda, ale należy pamiętać, że jednak to jest materiał z innego koncertu, więc da się wybaczyć. Nie ma tutaj zapierającej dech w piersiach pracy kamer tak jak na wielu wydawanych teraz tras koncertowych. Mamy za to z pięć kamer rozmieszczonych na scenie, które są zazwyczaj statyczne, ale jest to coś co mi się podoba. Nagranie wizualne genialnie dokumentuje klimat ostatniej trasy Lakaienów.

A wady? Cóż, niestety technika zawodzi, i płyta CD czy nawet DVD to nie obecność na koncercie. Jednak klimat jest zachowany w naprawdę niewiarygodnym stopniu, a sprawy typu produkcja i mastering są doprowadzone do perfekcji. Zdecydowanie jest to lektura obowiązkowa.

-- M.Alexander [9 grudnia 2003]ostatnie recenzje autora:
KMFDM - WTF?! -- [28 maja 2013]
OhGr - Undeveloped -- [29 grudnia 2011]
Ministry - Rio Grande Blood -- [29 grudnia 2011]
Skinny Puppy - HanDover -- [29 grudnia 2011]
Funker Vogt - Blutzoll -- [14 października 2010]
  więcej...inne recenzje Deine Lakaien:
Deine Lakaien & Die Neue Philharmonie Frankfurt - 20 Years of Electronic Avantgarde -- wolf242 [2 września 2007]
Deine Lakaien - Acoustic -- mike [1 lipca 2002]
Deine Lakaien - Acoustic -- r@ [28 stycznia 2005]
Deine Lakaien - April Skies -- mike [18 września 2005]
Deine Lakaien - April Skies -- r@ [15 kwietnia 2005]
Deine Lakaien - Indicator -- M.Alexander [14 października 2010]
Deine Lakaien - Indicator -- vigoslugbait [25 października 2010]
Deine Lakaien - Kasmodiah -- mike [lipiec 2000]
Deine Lakaien - Kasmodiah -- r@ [9 grudnia 1999]
Deine Lakaien - White Lies -- r@ [9 stycznia 2002]
Deine Lakaien - Winter Fish Testosterone -- mr hermeticum [15 października 2004]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.02 s.